5050/RGBWD-A100/ET
DigiKey Part Number
1080-5050/RGBWD-A100/ET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5050/RGBWD-A100/ET
Description
LED
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue, White (RGBW) 624nm Red, 528nm Green, 468nm Blue, 5700K White LED Indication - Discrete 2.35V Red, 3.4V Green, 3.45V Blue, 3.25V White 6-SMD, J-Lead
Category
Lens Style
Oval with Flat Top
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.35V Red, 3.4V Green, 3.45V Blue, 3.25V White
Packaging
Bulk
Current - Test
100mA Red, 100mA Green, 100mA Blue, 100mA White
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Package / Case
6-SMD, J-Lead
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
5.00mm L x 5.00mm W
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
1.60mm