WHC-1500-01
DigiKey Part Number
WHC-1500-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHC-1500-01
Description
CBL CLIP P-TYPE NATURAL FASTENER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, P-Type Natural Fastener 1.500" (38.10mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WHC-1500-01 Models
Category
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Natural
Series
Length
2.125" (53.97mm)
Packaging
Bulk
Width
0.500" (12.70mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.204" (5.18mm)
Type
Clip, P-Type
Material Thickness
0.100" (2.54mm)
Type Attributes
Open
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Opening Size
1.500" (38.10mm)