UBM-22.0M-01
UBM-22.0M-01
Supporting your Project: Printed Circuit Board Solutions
UBM-22.0M-01
DigiKey Part Number
RPC2139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBM-22.0M-01
Description
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 22MM
Detailed Description
Board Support Edge Holding / Snap Lock Nylon 0.866" (22.00mm)
Category
Length - Overall
1.228" (31.20mm)
Support Panel Thickness
0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm)
Series
Mounting Hole Diameter
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness
0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm)
Between Board Height
0.866" (22.00mm)