SHR-25-6V0B
DigiKey Part Number
145-SHR-25-6V0B-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHR-25-6V0B
Description
SLIT WRAP 0.984" BLACK METER
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slit Wrap X Enter Number of Meters in Order Quantity Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SHR-25-6V0B Models
Category
Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Black
Series
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Type
Slit Wrap
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type Attributes
Slit Harness
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.984" (25.00mm)
Spool Size
65.62' (20.00m)
Diameter - Inside, Expanded
0.984" (25.00mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1.051 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
SLIT WRAP 0.984" X 65.62' BLACK