SHR-25-6NB
DigiKey Part Number
RPC5042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHR-25-6NB
Description
SLIT WRAP 0.984" X 65.62' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slit Wrap X 65.62' (20.00m) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SHR-25-6NB Models
Category
Diameter - Inside, Expanded
0.984" (25.00mm)
Manufacturer
Essentra Components
Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Length
65.62' (20.00m)
Part Status
Active
Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Type
Slit Wrap
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type Attributes
Slit Harness
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.984" (25.00mm)