CRLCBSR-12-01
CRLCBSR-12-01
Supporting your Project: Printed Circuit Board Solutions
CRLCBSR-12-01
DigiKey Part Number
RP847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRLCBSR-12-01
Description
BOARD SUPRT SNAP LOCK NYLON 3/4"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Snap Lock Nylon 0.750" (19.05mm) 3/4"
EDA/CAD Models
CRLCBSR-12-01 Models
Length - Overall
1.248" (31.70mm)
Support Hole Diameter
0.157" (3.99mm)
Series
Support Panel Thickness
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter
0.236" (6.00mm)
Mounting Panel Thickness
0.031" ~ 0.047" (0.80mm ~ 1.20mm)
Between Board Height
0.750" (19.05mm) 3/4"