50M040070P025
DigiKey Part Number
RPC6999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M040070P025
Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS M4X0.7
Detailed Description
M4x0.7 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
EDA/CAD Models
50M040070P025 Models
Category
Thread Size
M4x0.7
Head Diameter
0.315" (8.00mm)
Series
Head Height
0.114" (2.90mm)
Length - Below Head
0.984" (25.00mm)
Length - Overall
1.098" (27.90mm)