50M030050I010
DigiKey Part Number
145-50M030050I010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M030050I010
Description
MACH SCREW FLAT PHILLIPS M3X0.5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M3x0.5 Flat Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M030050I010 Models
Category
Thread Size
M3x0.5
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.248" (6.30mm) 1/4"
Series
Head Height
0.067" (1.70mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.327" (8.30mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.394" (10.00mm)