27FTP00375A
DigiKey Part Number
145-27FTP00375A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
27FTP00375A
Description
BRD SPT SNAP LOCK SCRW MNT 3/8"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Screw Mount Nylon 0.375" (9.53mm) 3/8"
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
27FTP00375A Models
Mounting Type
Screw Mount
Manufacturer
Essentra Components
Between Board Height
0.375" (9.53mm) 3/8"
Series
Length - Overall
0.775" (19.69mm)
Packaging
Bulk
Support Hole Diameter
0.156" (3.96mm)
Part Status
Active
Support Panel Thickness
0.062" (1.58mm) 1/16"