12SWS2507
DigiKey Part Number
RPC6379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12SWS2507
Description
WASHER SHOULDER 1/4" NYLON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1/4" Shoulder Washer 0.250" (6.35mm) 1/4" Thick Nylon
Category
Diameter - Inside
0.250" (6.35mm) 1/4"
Manufacturer
Essentra Components
Diameter - Outside
0.600" (15.24mm)
Series
Diameter - Shoulder
0.370" (9.40mm)
Packaging
Bulk
Thickness - Overall
0.250" (6.35mm) 1/4"
Part Status
Active
Length - Below Head
0.125" (3.18mm) 1/8"