010832P100
DigiKey Part Number
RPC6354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
010832P100
Description
PAN HEAD SLOTTED #8-32
Detailed Description
#8-32 Pan Head Slotted Drive Nylon
EDA/CAD Models
010832P100 Models
Category
Thread Size
#8-32
Head Diameter
0.320" (8.13mm)
Series
Head Height
0.080" (2.03mm)
Length - Below Head
1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall
1.080" (27.43mm)