010632PW025
DigiKey Part Number
RPC6932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
010632PW025
Description
PAN HEAD PHILLIPS #6-32
Detailed Description
#6-32 Pan Head Phillips Drive Nylon
Category
Thread Size
#6-32
Head Diameter
0.270" (6.86mm)
Series
Head Height
0.092" (2.34mm)
Length - Below Head
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall
0.340" (8.64mm)