010440P025
DigiKey Part Number
RPC6929-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
010440P025
Description
PAN HEAD SLOTTED #4-40
Detailed Description
#4-40 Pan Head Slotted Drive Nylon
EDA/CAD Models
010440P025 Models
Category
Thread Size
#4-40
Head Diameter
0.219" (5.56mm)
Series
Head Height
0.063" (1.60mm)
Length - Below Head
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall
0.320" (8.13mm)