ESS030W-0500-42-Z1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ERP Power, LLC
In Stock: 1.157
Datasheet
500mA 24 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
ESS030W-0500-42-Z1
DigiKey Part Number
ESS030W-0500-42-Z1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESS030W-0500-42-Z1
Description
LED DRIVER CC AC/DC 120-277V 500
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ESS030W-0500-42-Z1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
500mA
Power (Watts)
21 W
Packaging
Bulk
Not Verified
Operating Temperature
90°C
Efficiency
87%
Size / Dimension
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Voltage - Input (Min)
120VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Max)
277VAC
Voltage - Output
24 ~ 42V