ESS015W-0300-42
DigiKey Part Number
1800-1019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESS015W-0300-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 300MA
Detailed Description
300mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
ESS015W-0300-42 Models
Category
Current - Output (Max)
300mA
Power (Watts)
13 W
Packaging
Box
Efficiency
87%
Size / Dimension
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Approval Agency
cRUcs, SA, ENEC, FC, CE, CCC, CB, KC, NEMKO, UL, CSA
Voltage - Input (Min)
120VAC
Voltage - Input (Max)
277VAC
Base Product Number
Voltage - Output
28 ~ 42V