ESP050W-1200-42 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ERP Power, LLC
In Stock: 214
Datasheet
1.2A 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
ESP050W-1200-42
DigiKey Part Number
ESP050W-1200-42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESP050W-1200-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 1.2A
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ESP050W-1200-42 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
50 W
Manufacturer
ERP Power, LLC
Dimming
Analog, ELV, Triac
Series
Features
OCP, OTP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP64, NEMA 410
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
87%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.43" L x 2.36" W x 1.07" H (87.0mm x 59.9mm x 27.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC
Weight
0.489 lb (222 g)
Voltage - Output
28 ~ 42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.2A