RCM70CGI-471
DigiKey Part Number
495-RCM70CGI-471TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-RCM70CGI-471CT-ND - Cut Tape (CT)
495-RCM70CGI-471DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCM70CGI-471
Description
CMC 470UH 700MA 2LN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 700mA DCR 170mOhm (Typ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCM70CGI-471 Models
Category
Current Rating (Max)
700mA
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
170mOhm (Typ)
Series
Voltage Rating - DC
80V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.280" L x 0.236" W (7.10mm x 6.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.205" (5.20mm)
Inductance @ Frequency
470 µH @ 100 kHz