E3004S.41.86
DigiKey Part Number
E3004S-100-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
E3004S.41.86
Description
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 100'
Customer Reference
Detailed Description
4 Conductor Multi-Conductor Cable Natural 22 AWG 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.139" (3.53mm)
Mfr
Length
100.0' (30.5m)
Packaging
Spool
Jacket Color
Natural
Part Status
Active
Ratings
ASTM B-3
Cable Type
Voltage
300 V
Number of Conductors
4
Operating Temperature
0°C ~ 75°C
Wire Gauge
Usage
Alarm, Security, Sound
Conductor Strand
7/30
Jacket (Insulation) Thickness
0.0150" (0.381mm)