PV200CUSB
DigiKey Part Number
PV200CUSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV200CUSB
Description
INVERTER 200W 12VDC 2OUTLET
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 200 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R (2) North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R (2)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Cigarette Lighter Plug
Series
Power - Output Continuous
200 W
Packaging
Bulk
Power - Output Surge
400 W
Part Status
Active
Remote Capability
No
Type
Inverter
Region Utilized
North America
Voltage - Output
120VAC
Size
6.78" L x 3.94" W x 2.78" H (172.0mm x 100.0mm x 70.6mm)
Voltage - Input
12VDC