PDUV30HV
DigiKey Part Number
PDUV30HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUV30HV
Description
PDU BASIC 208V 240V 30A 6 C19
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
Overload Protection
Circuit Breaker(s)
Connector - AC Input
NEMA L6-30P
AC Outlets
38
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (32), C19 (6)
Voltage - Input
208V, 240V
Mounting Type
Rack, Vertical
Housing Material
Aluminum
Current - Max
30A