PDUMH30HVATNET
DigiKey Part Number
PDUMH30HVATNET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH30HVATNET
Description
PDU SWITCHED ATS 208V 240V 30A
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Overload Protection
Circuit Breaker(s)
Connector - AC Input
NEMA L6-30P (2)
AC Outlets
19
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (16), C19 (2), NEMA L6-30R
Voltage - Input
120V
Mounting Type
Rack, Horizontal
Housing Material
Steel
Current - Max
30A