SS-5-800MA-AP
DigiKey Part Number
283-5274-1-ND - Cut Tape (CT)
283-5274-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-5-800MA-AP
Description
FUSE BRD MNT 800MA 250VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
800 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SS-5-800MA-AP Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Melting I²t
4.21
Part Status
Active
Approval Agency
CQC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.118 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V