SMBJ17CA
DigiKey Part Number
283-SMBJ17CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ17CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ17CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 21.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.8A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V