SDCL1V4020-1R0M-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V4020-1R0M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V4020-1R0M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCL1V4020-1R0M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V4020-1R0M-R
Description
FIXED IND 1UH 5.8A 26 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 5.8 A 26mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
8.7A
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)