SDCL1V3015-1R0N-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V3015-1R0N-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V3015-1R0N-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCL1V3015-1R0N-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V3015-1R0N-R
Description
FIXED IND 1UH 2.3A 38 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 2.3 A 38mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2.4A
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)