SDCL1V3015-100M-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 14.919
Datasheet
10 µH Shielded Inductor 700 mA 311mOhm Max Nonstandard
What are Semi-Shielded Power Inductors?
SDCx Series | Datasheet Preview
SDCL1V3015-100M-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V3015-100M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V3015-100M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V3015-100M-R
Description
FIXED IND 10UH 700MA 311 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SDCL1V3015-100M-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
780mA
DC Resistance (DCR)
311mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)