SDCL1V3012-1R0N-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V3012-1R0N-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V3012-1R0N-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCL1V3012-1R0N-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V3012-1R0N-R
Description
FIXED IND 1UH 1.9A 58 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 1.9 A 58mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
58mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)