SDCL1V2510-4R7M-R
DigiKey Part Number
283-SDCL1V2510-4R7M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCL1V2510-4R7M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCL1V2510-4R7M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCL1V2510-4R7M-R
Description
FIXED IND 4.7UH 900MA 253 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 900 mA 253mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
DC Resistance (DCR)
253mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)