SDCH1V6028-1R0N-R
DigiKey Part Number
283-SDCH1V6028-1R0N-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCH1V6028-1R0N-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCH1V6028-1R0N-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCH1V6028-1R0N-R
Description
FIXED IND 1UH 5.7A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Inductor 5.7 A 20mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
8.5A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)