PTSLR06038V100
DigiKey Part Number
283-PTSLR06038V100TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTSLR06038V100CT-ND - Cut Tape (CT)
283-PTSLR06038V100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTSLR06038V100
Description
PTC RESET FUSE 1A 8V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PTC Resettable Fuse 8V 1 A Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
150 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
8V
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Size / Dimension
0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
Current - Trip (It)
2 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
25 A