PTSLR06038V050
DigiKey Part Number
283-PTSLR06038V050TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTSLR06038V050CT-ND - Cut Tape (CT)
283-PTSLR06038V050DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTSLR06038V050
Description
PTC RESET FUSE 500MA 8V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PTC Resettable Fuse 8V 500 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Category
Time to Trip
600 ms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
8V
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Size / Dimension
0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Max
25 A