PTR060V0110-BK
DigiKey Part Number
PTR060V0110-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0110-BK
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.1A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.1 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
8.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
380 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.512" Dia x 0.118" T (13.00mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A