PTR060V0030-TR
DigiKey Part Number
283-PTR060V0030-TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTR060V0030-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0030-TR
Description
PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 300 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
880 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.1 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Current - Trip (It)
600 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A