PA-5R0V224-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-2786-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PA-5R0V224-R |
Description | CAP 220MF -20% +80% 5V T/H |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 300mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Termination PC Pins |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case Radial, Can |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.465" (11.80mm) |
Capacitance 220 mF | Size / Dimension 0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm) |
Tolerance -20%, +80% | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Voltage - Rated 5 V | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 1kHz |