MFBW1V2012-181-R
DigiKey Part Number
283-MFBW1V2012-181-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBW1V2012-181-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBW1V2012-181-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBW1V2012-181-R
Description
FERRITE BEAD 180 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2A 150mOhm
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
DC Resistance (DCR) (Max)
150mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
180 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)