MFBA2V1005P-601-R
DigiKey Part Number
283-MFBA2V1005P-601-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBA2V1005P-601-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBA2V1005P-601-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBA2V1005P-601-R
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 1A 200mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Max)
1A