HS1020-3R8506-R
DigiKey Part Number
283-HS1020-3R8506-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HS1020-3R8506-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 50F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 450mOhm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
50 F
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
450mOhm