HPAL1V0630-6R8-R
DigiKey Part Number
283-HPAL1V0630-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HPAL1V0630-6R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HPAL1V0630-6R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPAL1V0630-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 5A 48 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 5 A 48mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
DC Resistance (DCR)
48mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)