HPAL1V0630-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HPAL1V0630-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HPAL1V0630-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HPAL1V0630-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPAL1V0630-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 12A 7.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 12 A 7.4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)