HCM1A0703V2-3R3-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.900
Datasheet
3.3 µH Shielded Inductor 5 A 28.5mOhm Max Nonstandard
HCM1A0703V2-3R3-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0703V2-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0703V2-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0703V2-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 5A 28.5 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
28.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
7.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)