HCM1305-100-R
DigiKey Part Number
283-HCM1305-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1305-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1305-100-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1305-100-R
Description
FIXED IND 10UH 9A 21.9 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 21.9mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
16A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
21.9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)