HCM0503-3R3-R
DigiKey Part Number
283-HCM0503-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0503-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0503-3R3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0503-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 5.5A 41 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 41mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
DC Resistance (DCR)
41mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)