HCM0503-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM0503-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0503-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0503-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0503-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 10.1A 11.44 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.1 A 11.44mOhm Max 2020 (5050 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
8.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
11.44mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2020 (5050 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)