EXL1V0603-3R3-R
DigiKey Part Number
283-EXL1V0603-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EXL1V0603-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EXL1V0603-3R3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXL1V0603-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 8A 20.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 8 A 20.8mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
20.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
9A