DRQ125-470-R
DRQ125-470-R
DRQ125-470-R
DigiKey Part Number
283-4600-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4600-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4600-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRQ125-470-R
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47.47UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 189.9 µH Inductance - Connected in Series 47.47 µH Inductance - Connected in Parallel 74mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 2.71 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRQ125-470-R Models
Category
Current Saturation - Parallel
3.24 A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current Saturation - Series
1.62 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
74mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
297mOhm
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
47.47 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
189.9 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
2.71 A
Height
0.236" (6.00mm)
Current Rating - Series
1.35 A