CB61F3A-TR1
DigiKey Part Number
283-4106-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4106-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4106-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB61F3A-TR1
Description
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 300A DC
Part Status
Active
Melting I²t
2.08
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CQC, cULus
Fuse Type
Size / Dimension
0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.025 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V