CB61F15A-TR1
DigiKey Part Number
283-CB61F15A-TR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-CB61F15A-TR1CT-ND - Cut Tape (CT)
283-CB61F15A-TR1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB61F15A-TR1
Description
FUSE BRD MNT 15A 125VAC/VDC 2SMD
Detailed Description
15 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB61F15A-TR1 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Melting I²t
56.0
Size / Dimension
0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.004 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V