BK/GMA-V-15-R
DigiKey Part Number
283-3336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GMA-V-15-R
Description
FUSE GLASS 15A 125VAC 5X20MM
Detailed Description
15 A 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Melting I²t
950.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.004 Ohms