BK/GDB-10A
DigiKey Part Number
283-BK/GDB-10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDB-10A
Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
10 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Approval Agency
UL, VDE
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.008 Ohms