XTCE025C10A
DigiKey Part Number
5730-XTCE025C10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTCE025C10A
Description
IECMAGSTARTER,NONREVERSING,110/1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 25 A 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Manufacturer
Eaton Electrical
Contact Rating (Current)
25 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
22 ms
Coil Voltage
120VAC